Novinka od Alpiny! Anzana.


28.5.2019

Čaute opäť vás zdraví Boris, idem vyskúšať či som ešte nezabudol písať. Dnes si na paškál zoberiem prilbu od nemeckej značky Alpina a to model Anzana. Anzááána, Anzááána! Hm to znie tak taliansky a nie nemecky. Avšak pôvod tohto slova nepochádza ani z Talianska, či Nemecka, toto slovo ako priezvisko má korene v Británii. Čo na tom však záleží keď Anzánovci vzali kufre pobalili svoje švestky, a odišli v dvadsiatych rokoch za veľkú mláku. Preto  priezvisko Anzana nájdete v New Yorku.


Dobre dosť hlúpostí, poďme pobaliť aj my nejaké saky-paky a vyrazme cez hory- doly, mláky a skoky, či korene a kamene, na traily. Práve tam je určená táto prilba.

Váha 305g (L), v porovnaní s mojou predošlou Specialized Vice presne o 100g ľahšia. Je o 50g ľahšia od ďalšej enduro prilby Rootage, ale o pár gramov ťažšia od modelu Alpina Garbanzo či Carapax. Porovnajme aj konkurenciu HQBC SHOQ  váži 265g (M), UVEX QATRO váži 300g (M), GIRO PHASE váži 316g. Väčšie porovnávanie odmietam robiť, nikto nechce uvádzať hmotnosti ( asi sú vyššie).

 

 

 

 

 

 

Anzááána!

Anzana nahradila na trhu starší model Yedon, takže jasne vidieť črty z čoho vychádzali dizajnéri pri spracovaní inovatívnejšej novej verzie. Takže váhovo veľmi dobrá prilba na traily, aj preto som si ju zvolil. Predĺžená zadná časť predurčuje helmu na jazdenie predovšetkým v teréne.

 

Alpina alebo Specialized?

V porovnaní s mojou predchádzajúcou Specialized Vice je Alpina viac „zakrytovaná“ prilba. Menšie vetracie otvory znamenajú väčšie teplo, zatiaľ som to nejak radikálne nepocítil. Starú prilbu som však nosil aj v chladnom počasí, kde mi už bola výrazná zima na hlavu, kvôli množstvu veľkých otvorov. Anzana ponúka asi väčší kompromis medzi chladením a ochranou hlavy. Výhodou je aj sieťka proti hmyzu na predných otvoroch. Pri prilbe Specialized mi dosť prekážal masívny šilt. Pri šliapaní so sklonenou hlavou mi šilt bránil vo výhľade pred bicykel. Proste som nedovidel pred bajk viac ako dva - tri metre. To môže byť slušný problém ak driapete vyššou rýchlosťou. Anzana má šilt užší a hlavne kratší, čo oceňujem. Menej však oceňujem, že šilt sa nedá výškovo nastavovať. Čo čakám za  65€? Nastaviteľné šilty sú luxus za ktorý sa platí. Nastaviteľné sú aj popruhy a to nielen v dĺžke popruhov ale aj na zátylku sa dajú výškovo prispôsobiť. Vychytávky, ktorými disponujú nemecké prilby Alpina. Čo vám poviem, dlhoročné skúsenosti sú výsledkom toho, že Alpina prilby sadnú na hlavu väčšine cyklo-nadšencom.

 

Pocity a dojmy?

Čo sa týka pocitu z jazdy, nemôžem povedať nič negatívne. Prilba sa dá prispôsobiť na potreby jazdca. Nič ma neotravuje, dobre chráni, slušne odvetráva, vyzerá celkom cool a nestojí majland. Vlastne neviem prečo ale odkedy som ju začal testovať stále padám. Hm bude to mať na svedomí tá prilba? Asi mám pocit, že ochráni pred oškrením aj moje kolená a lakte. Uvidíme, tešte sa na ďalšie testy.

PS: prvou jazdou som hneď odskúšal tvrdosť stromu. Bol tvrdý.

 

Bicykle a cyklodoplnky, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v náročných podmienkach.

Sme tu aby sme Vám poradili - testujeme a používame to čo predávame.

Viac

Súhlasím

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým vyjadrujete svoj súhlas.